Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az ESG-keretrendszer nemcsak egy-egy fenntarthatóság iránt elkötelezett kollégát, vagy csapatot érint, hanem a vállalatok minden területén dolgozó munkavállalókat. Az ESG-törvény alá eső kötelezetteknél a pénzügyi területen dolgozó kollégák már egyértelműen látják, hogy a fenntarhatósági jelentéssel nekük is teendőjük van, de az ESG-keretrendszernek való megfelelésben, főként az 'S' azaz a társadalmi, és a 'G', azaz vállalatirányítási szempontokat illetően a HR-terület bevonása, illetve bevonódása is elengedhetetlen. Az RSM Hungary egy webinárium keretében mutatta be a HR szerepét az ESG célok megvalósításában. Mivel a társadalmi szempontokat az ESG stratégián belül jelenleg még nehezebben tudják megfogni vagy akár mérni a vállalatok, a március 6-i Green Transition & ESG konferencián az erre vonatkozó jó gyakorlatokkal kiemelten fogunk foglalkozni.
Izgalmas új esemény a fenntarthatóság jegyében! A Green Transition & ESG konferencia 2025. március 6-án debütál a budapesti Marriott Hotelben. Ez az úttörő rendezvény gyakorlati megoldásokat kínál a vállalatok zöld átállásához. Ne maradjon le a korai regisztráció előnyeiről!
Az ESG-törvény részletszabályairól tartott előadást Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának ESG vezetője a Sustainable World 2024 konferencia délelőtti előadásai során. Szó volt többek között a hazai beszállítói ESG átvilágítás során alkalmazott kérdőívről, ami 151 kérdés tartalmaz, valamint az ESG Kalkulátorról is.
Újabb rendeleteletek jelentek meg ESG témában. Egy hete négy új rendelkezés érkezett az ESG-tanácsadókat okatató intézményekre, azok akkreditálására, az ESG-tanácsadók akkreditálására és az ESG-tanácsadói képzés követelményeire, tananyagára, díjára vonatkozóan. Most újabb két rendelet jelent meg a legfrissebb Közlönyben, az egyik az ESG-beszámolók, -minősítők és -szoftverek nyilvántartásáról szól, a másik a vállalkozások fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeiről. A szeptember 4-i Sustainable World konferencián az ESG-törvényről tart előadást Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóság ESG vezetője.
Négy új rendelet is megjelent a legfrissebb Magyar Közlönyben az ESG-tanácsadókat okatató intézményekre, azok akkreditálására, az ESG-tanácsadók akkreditálására és az ESG-tanácsadói képzés követelményeire, tananyagára, díjára vonatkozóan. A szeptember 4-i Sustainable World konferencián az ESG-törvényről tart előadást Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóság ESG vezetője.
Napjainkban az ESG egyre nagyobb figyelmet kap a vállalati világban, hiszen a fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás és az átlátható vállalatirányítás nemcsak etikai kérdések, hanem komoly üzleti előnyöket is jelenthetnek. A Portfolio Business podcast új adásában olyan emberekkel beszélgettünk, akik mindennapi munkájuk során aktívan foglalkoznak az ESG különböző aspektusaival méghozzá egy magyar agrárcégnél. Vendégünk volt Janositz Balázs az UBM Csoport, CFO-ja, vezérigazgató helyettese, Baksa Bettina, a cég ESG-fenntarthatósági felelőse és Elek Zsuzsanna, a Credit Management Group Senior ESG és fenntarthatósági tanácsadója.
Megjelent a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló európai uniós irányelv, azaz a Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD), amelyet két éven belül kötelesek átültetni saját nemzeti jogszabályaikba a tagállamok. A vállalatok feladatai közé fog tartozni az emberi jogi és környezetvédelmi káros hatások kezelése, panaszkezelési rendszer működtetése, valamint az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló átállási terv készítése is. A kötelezettségeken túl a szabályozás lehetőségeket is teremthet a beszállítói lánc tudatos átvilágítása és indukált fejlesztések biztosítása révén. Az átvilágított kkv-k pedig akár célzott támogatásban is részesülhetnek, hogy biztosítsák a vállalati elvárásoknak való megfelelést - áll a KPMG közleményében.
A kkv-szektor aktualitásairól, a fenntartható működésről, a társadalmi-környezeti felelősségvállalásról, valamint arról is szó volt az Erste Bank sajtóreggelijén, hogy idén milyen gazdasági, üzleti környezetben kell helytállniuk a kis- és középvállalkozásoknak, illetve mikor érdemes belevágni a felkészülésbe az ESG-törvény előírásainak teljesítését illetően. Az Erste kkv üzletágának, valamint fenntarthatósági irodájának vezetői arról is beszámoltak, hogy egy ESG-index bevezetését tervezik a kkv-szektorból érkező partnereik számára is, a nagyvállalatoknál ugyanis ez már működik.
Javában zajlik a fenntarthatóság-fordulat az építőiparban, a folyamatot pedig több, a közelmúltban hatályba lépett jogszabály, köztük az ESG-törvény is felgyorsítja. Az új előírások az építőipari gyártók és a tervezők számára egyrészt kihívást, másrészt komoly üzleti potenciált jelentenek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fenntartható építőanyagok iránti kereslet itthon is növekszik - áll a Wavin közleményében. A „kizöldülés” a megrendelőknek is komoly megtakarítást jelenthet, hiszen körültekintő tervezéssel és termékválasztással az épület energia- és karbonkibocsátása legalább a felére csökkenhet.
Az ESG-szempontoknak való megfelelések a szabályozásokon, az új előírásokon keresztül a teljes ingatlanpiacot nyomás alá helyezik. A bankok, befektetők finanszírozási stratégiájától kezdve az irodaház tulajdonos-bérlő kapcsolaton át, egészen a kivitelezők megválasztásáig egy új dimenziót kell mérlegelni a döntések során. Az új magyarországi ESG-törvény minden évben egyre szélesedő vállalati kör számára írja elő a fenntarthatósági jelentéstételt, valamint az ESG-beszámoló meglétét, ami elsőként közvetetten, majd egyre több ingatlanpiaci kapcsolódású vállalatot közvetlenül is érinteni fog. Nézzünk ezeket a területeket.
Az ESG-törvény követelményrendszeréről és a kapcsolódó EU szabályozásról szervezett webináriumot a CMS nemzetközi ügyvédi iroda. Tisztázták a "kötelező fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségek" egyes vonatkozásait, a kötelezettek körét, az ESG-beszámoló tartalmát, valamint a „fenntarthatósági jelentéstétel” részleteiről is beszélt dr. Kovács Veronika (Szenior tanácsadó, CMS) és dr. Jókay László (Szenior ügyvéd, CMS). Az ESG-törvénnyel, valamint az ingatlanpiaci vonatkozásokkal május 30-án a Property X konferencián foglalkozunk, ahol többek között előadást tart Túri Anikó államtitkár.
A különböző finanszírozási lehetőségekről és az ESG-vel kapcsolatos szabályrendszerekről is szó volt a Sustainable Tech 2024 konferencián. A CSRD, valamint a magyarországi ESG-törvény várható pozitív hatásairól egy előadás keretében hallhatott a közönség, míg a zöld technológiák fejlesztését és a zöld beruházások megvalósításához szükséges forrásszerzést egy kerekasztal-beszélgetésben vitatták meg a szakértők. A legfontosabb tanulság az, hogy akár banki hitelről, uniós közvetlen forrásról, befektetői elvárásról, vagy magántőkéről is legyen szó, a zöld projekteket, innovációkat minden finanszírozó tárt karokkal fogadja.
Időről időre szigorodnak az előírások, amelyek alapján a vállalatoknak számot kell adniuk a működésük fenntarthatóságáról környezeti, társadalmi, vállalatirányítási szempontból. Az igazgatótanácsi ülések utolsó napirendi pontja, „az ESG-ügy” fokozatosan az elsődleges szempontok közé emelkedik. Aki arra számít, hogy az ESG-beszámolók készítése még éveken át halogatható, a közölt adatok kozmetikázhatók, az hibásan gondolkodik.
Több hónapnyi halogatás és zárt ajtók mögött folyó egyeztetések után 2024. március 15-én az Európai Tanács elfogadta a Vállalatok Fenntarthatósági Átvilágításáról szóló Irányelvet (Corporate Sustainability Due Diligence Directive), amely röviden, mint CSDDD, vagy CS3D kering a köztudatban több mint két éve - írja a KPMG közleményében. A Tanács elfogadásával ugyanakkor még nem ért célba az irányelv, hiszen az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia azt. Egyre több megfelelésre kell készülniük a vállalatoknak a fenntarthatósági területeken, ileltve a szabályok hatálya alá tartozók köre is folyamatosan bővül. Az üzleti világ fenntarthatósági kérdéseivel, különböző aspektusaival foglalkozunk többek között az április 24-i Sustainable Tech konferencián.
Az elmúlt években globális szinten is megjelent az igény, hogy a vállalatok működésük során
tartsák szem előtt a természeti és környezeti értékeket, termékük, szolgáltatásuk társadalomra
gyakorolt hatásait. Ezek a szempontok ágyaztak meg az ESG (Environmental, Social,
Governance), azaz a környezeti hatások vizsgálatát, a társadalmi kérdések kezelését és felelős
vállalatirányítást célzó keretrendszer kialakulásának, amelyet az Európai Unió immáron
jogszabályi szintre emelt - szerepel a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.
Az elmúlt években egyre több cég kezdett el foglalkozni az ESG-vel, készített jelentést vagy azért mert erre jogszabály kötelezi vagy mert megéri számára. De vajon mit jelent az ESG egy pénzintézetnél? Milyen stratégiák mentén kell működnie egy banknak, hogy megfeleljen a követelményeknek? Erről kérdeztük Szege Györgyöt, az MBH Bank ESG és Fenntarthatóság vezetőjét.
Korai még fellélegezni.
Nagyon feszült a mostani időszak.
Nem tetszik Madridnak a BBVA ellenséges felvásárlási kísérlete.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A határőrség szerint már elegen vannak ahhoz, hogy támadjanak.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?